Eşit ve Denk Kümeler Konu Anlatımı

EŞİT KÜMELER
Aynı elemanlardan oluşan ve eleman sayıları birbirine eşit olan kümelere, eşit kümeler denir.
eşit kümeler

Buna göre, yukarıdaki A ve B kümeleri eşittir. Birbirine eşit olan A ve B kümeleri A = B sembolüyle gösterilir, "A kümesi eşittir B kümesi" diye okunur.

DENK KÜMELER
Elemanları arasında bire bir eşleme kurulabilen ve eleman sayıları eşit olan kümelere, denk kümeler denir. Denk kümeler de elemanların birbirinin aynısı olması gerekmez. Sadece eleman sayıları eşit ise, bu kümeler denk kümelerdir. denk kümeler

Yukarıdaki şekli incelersek A kümesinin elemanları ile B kümesinin elemanları arasında bire bir eşleme kurulmuştur. Dikkat edecek olursanız bu kümelerin elemanları birbirinden farklıdır fakat eleman sayıları birbirine eşittir.

Buna göre, yukarıdaki A kümesi B kümesine denktir. Birbirine denk olan A ve B kümelerinin eleman sayıları birbirine eşittir.
s(A) = s(B)

Birbirine denk olan A ve B kümeleri A ≡ B sembolüyle gösterilir, "A kümesi denktir B kümesi" diye okunur.

yorum yaz

Benzer İçerikler
EŞLİK ve BENZERLİK ÇÖZÜMLÜ TEST SORULARI

6.Sınıf Matematik » Eşit ve Denk Kümeler için yapılan yorumlar;


anonimçok teşekkürler ellerinize emeğinize sağlık...

beyza152ayy wallada çok güzel ya çok iyi anladım çok sağolun emeğinize sağlık çok iyi anlatmış :D

bilgisınavdan 98 aldım tşklr çok iyi bir site

Emre DemirÇok işime yaradı.Emeği geçen herkese teşekkürler...

Anasayfa | İletişim
Copyright © 2012-2022 SanalOkulumuz.com - Bu internet sitesinin kullanıcıları SanalOkulumuz.com Kullanıcı Sözleşmesi, Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar.
SanalOkulumuz.com Dersane, kurs veya özel ders eğitimi alan veya alamayan ilköğretim 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. Sınıf öğrencileri için Matematik, İngilizce ve Fen ve Teknoloji dersleri ile ilgili konu anlatımları, online testler, çözümlü sorular vb. eğitim kaynakları ile teog sınavı ve okul sınavları için yardımcı içerikler barındırmaktadır.
Paylaş