KAREKÖK İÇİNDEKİ İFADENİN KÖK DIŞINA ÇIKARILMASI

Karekök içindeki sayı karesel olarak yazılabilen bir sayı ise bu sayı karekök dışına çıkarılabilir. Karekök içindeki üslü sayı var ise; üssün yarısını alarak karekök dışına çıkarabilirsiniz. Örnekleri dikkatlice inceleyiniz.
Örnekler

sayıların kök dışına çıkarılması

Karekök içindeki sayıları kök dışına çıkarırken daha hızlı işlem yapabilmek için 1'den 20 ye kadar olan sayıların karesini ezbere bilmenizde fayda var. Böylece hem üslü sayılar konusunda hem de kareköklü sayılar konusundaki işlemleri çok daha hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Aşağıda 400'e kadar ki sayılar arasından karekök dışına çıkabilen sayıları yazdım. Çokça soru çözdüğünüzde de zaten ister istemez ezberlemiş olacaksınız.

Karekök dışına çıkarma
yorum yaz

Benzer İçerikler
KAREKÖKLÜ SAYILAR ÇÖZÜMLÜ SORULAR
KAREKÖKLÜ SAYILAR 8.SINIF TEST ÇÖZ
KAREKÖK DIŞINDAKİ ÇARPANIN KÖK İÇİNE ALINMASI
RASYONEL SAYILARIN KAREKÖKÜ
KAREKÖKLÜ BİR SAYIYI a Kök b BİÇİMİNDE YAZMA
KAREKÖKLÜ SAYILARDA SIRALAMA
KAREKÖKLÜ SAYILARDA TOPLAMA VE ÇIKARMA İŞLEMİ
KAREKÖKLÜ SAYILARDA ÇARPMA İŞLEMİ

Matematik Konu Anlatımları » Karekök İçindeki İfadenin Kök Dışına Çıkarılması Konu Anlatımı için yapılan yorumlar


Bekir Çok faydalı bir site ...Cok Teşekkürler

Misafir Çok teşekkür ederim. 8. sınıftayken ben yine bu şekilde yazıp kitaplığıma asmıştım. Fakat 9. sınıfta da lazım oldu.Bu siteden yararlandım.Emeğinize sağlık..

B.Demir İyi anlatılmış ama ayrıntıya girilmemiş

eda süper bir site emeğinize teşekkürler

Anasayfa | İletişim
Copyright © 2012-2022 SanalOkulumuz.com - Bu internet sitesinin kullanıcıları SanalOkulumuz.com Kullanıcı Sözleşmesi, Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar.
SanalOkulumuz.com Dersane, kurs veya özel ders eğitimi alan veya alamayan ilköğretim 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. Sınıf öğrencileri için Matematik, İngilizce ve Fen ve Teknoloji dersleri ile ilgili konu anlatımları, online testler, çözümlü sorular vb. eğitim kaynakları ile teog sınavı ve okul sınavları için yardımcı içerikler barındırmaktadır.
Paylaş