Ücretsiz Online Eğitim Siteniz..Yeni Müfredata Uygun İçerikler

DOĞRU PARÇASI ve IŞIN

Doğru parçası ve ışın konu anlatımı, doğru parçası ve ışın kavramlarının tanımları, okunuş şekilleri, çizimleri ve çözümlü örnek sorular içermektedir. Konu anlatımı sonrasında konu ile ilgili hazırladığımız testleri çözmeyi unutmayınız.

Doğru Parçası: Doğrunun farklı iki noktası ile bu noktaları arasında bulunan tüm noktaların oluşturduğu kümeye doğru parçası denir. Doğru parçası uç noktaları ile adlandırılır. Doğru parçasının iki ucuda sınırlıdır. Doğru parçasının sembollerle gösteriminde harfler yer değiştirebilir. Uzunlukları eşit olan doğru parçalarına eş doğru parçaları denir. Gösteriliş biçimlerini ve okunuşunu alttaki resimde görebilirsiniz.

Işın: Belirli bir noktadan başlayarak bir yöne doğru sınırsız devam eden doğrusal (doğrudaş) noktalar kümesine ışın denir. Işın için verilebilecek en güzel örnek güneş ışınlarıdır. Işının bir ucu sınırlı, diğer ucu sınırsızdır. Işının sınırlı olan noktasına başlangıç (uç) noktası denir. Işının gösteriliş biçimlerini ve okunuşunu alttaki resimde görebilirsiniz.

doğru parçası ve ışınÇözümlü soru: Aşağıdaki k doğrusundan elde edilebilecek ışınları ve doğru parçalarını yazınız.doğru parçası ışın örnek

Doğru parçası ve ışın konu anlatımı ile ilgili testlerimizi çözerek konu ile ilgili pratik yapmış olursunuz. Testlerimize aşağıda verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

Diğer Konu Başlıkları
Nokta ve Doğru
Düzlemdeki Doğrular

yorum yaz

6.Sınıf Matematik » Doğru Parçası ve Işın konu anlatımı için yapılan yorumlar

rabiacık sınavımda çok yardım etti bu site size de tavsiye ederim

Burak aktaş Proje ödevini buradan yaptım Allah sizden razı olsun :-)

elif sude onuk çok yardımcı yeni girmiş olarak çok iyi anlatıyor

berivannbende örnekler istiyorum

isimben test istiyorum ya

esin sıla ergezerçok güzel çok yardımcı oldu

melikeben problem istiyorum böyle değil

piyerben örnek istiyorum

DarkinqProbn test istiyorum

saamed yaaa hiç bir işime yaramadı

melekben örnekler istiyorum