3. Sınıf Matematik Paralarımız Problemler Çözümlü Test
Soru 1
Tanesi 75 kr olan sakızlardan 7 tane alan Canan, bakkala kaç lira kaç kuruş öder?
A) 5 lira 25 kuruş
B) 5 lira 50 kuruş
C) 5 lira 75 kuruş 7 tanesinin fiyatını bulmak için sakız fiyatını 7 ile çarparız.
75 x 7 = 525 kuruş
525 kuruş = 5 lira 25 kuruş
Doğru Cevap A ABC
Soru 2 Bir külah dondurma 3 lira 65 kuruştur. 5 TL veren Salih ne kadar para üstü alır?
A) 1 lira 15 kuruş
B) 1 lira 25 kuruş
C) 1 lira 35 kuruş Paraları kuruşa çevirelim.
5 TL = 500 kuruştur.
3 lira 65 kuruş = 365 kuruştur.
Kalan parası ise;
500 – 365 = 135 kuruş
135 kuruş = 1 lira 35 kuruş
Doğru Cevap C ABC
Soru 3
Bir simit 2 lira 25 kuruştur. 5 tane simit alan Erdem simitçiye kaç lira kaç kuruş öder?
A) 10 lira 75 kuruş
B) 11 lira 25 kuruş
C) 11 lira 75 kuruş 2 lira 25 kuruş = 225 kuruştur.
5 tane smitin fiyatını bulalım. 1125 kuruş = 11 lira 25 kuruş
Doğru Cevap B ABC
Soru 4
85 lira 60 kuruş olan ayakkabı, 20 lira 50 kuruş indirime girmiştir. Ayakkabının yeni fiyatı kaç liradır?
A) 64 lira 10 kuruş
B) 65 lira 10 kuruş
C) 65 lira 80 kuruş
Doğru Cevap B ABC
Soru 5
Tanesi 23 lira olan kolyelerden 4 tane aldım. Kasaya 100 lira verdim. Geriye kaç lira para üstü alırım?
A) 8 B) 10 C) 12 4 tanesinin fiyatı;
23 x 4 = 92 TL
Geriye kalan tutarı bulalım.
100 – 92 = 8 TL
Doğru Cevap A ABC
Soru 6
Her gün kumbarasına 50 Kr atan Leyla, 1 ayda kaç TL biriktirir? (1 ay = 30 gün)
A) 13 TL B) 14 TL C) 15 TL 1500 kuruş = 15 TL
Doğru Cevap C ABC
Soru 7Babam bana aldığı bisiklet için 4 tane 50 TL, 3 tane 20 TL, 4 tane 10 TL verdi. O halde bisikletin fiyatı kaç TL’dir?
A) 280
B) 290
C) 300 4 tane 50 TL = 4 x 50 = 200 TL,
3 tane 20 TL = 3 x 20 = 60 TL,
4 tane 10 TL = 4 x 10 = 40 TL dir.
Toplamı ise;
200 + 60 + 40 = 300 TL
Doğru Cevap C ABC
Soru 8
Benim 9 TL, kardeşimin ise 5 TL 30 Kr parası vardır. Benim param, kardeşimin parasından kaç kuruş fazladır?
A) 370 Kuruş
B) 380 Kuruş
C) 390 Kuruş 9 TL = 900 Kuruş
5 TL 30 Kr = 530 Kuruş
900 – 530 = 370 kuruş
Doğru Cevap A ABC
Soru 9
218 TL olan tost makinesini 25 TL indirimle alan Semra Hanım, kasaya 200 TL vermiştir. Semra Hanım geriye ne kadar para üstü almıştır?
A) 6 B) 7 C) 8 Tost makinesinin İndirimli fiyatını bulalım.
218 – 25 = 193 TL
200 TL verdiğinde alması gereken para üstü;
200 – 193 = 7 TL dir.
Doğru Cevap B ABC
Soru 10
Orhan’ın 5 TL’si vardır. 410 kuruşunu harcayan Orhan’ın geriye ne kadar parası kalmıştır?
A) 1 TL 10 Kuruş
B) 1 TL
C) 90 Kuruş 5 TL = 500 Kuruş
410 kuruşunu harcadığında geriye kalan parası;
500 – 410 = 90 Kuruş
Doğru Cevap C ABC
0Yanlış
0Boş
10
3. Sınıf Matematik Kesirler ile İlgili Çözümlü Test
3. Sınıf Matematik Tartma (Ağırlık Ölçüleri) Çözümlü Test
3. Sınıf Matematik Zamanı Ölçme Çözümlü Test
3. Sınıf Matematik Zaman Ölçüleri Çözümlü Problemler
3. Sınıf Matematik Paralarımız Çözümlü Test
3. Sınıf Matematik Tartma Problemleri Çözümlü Test
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!