Hücre ve Temel Kısımları Konu Anlatımı 7. Sınıf

Hücre canlıların yaşam özelliklerinin gerçekleştiği en küçük yapı birimine denir. Hücreler genellikle gözle görülemeyecek kadar küçüktür. İncelenmeleri için mikroskopta büyütülmeleri gerekir. Bir yapraktan küçük bir kesit alarak ışık mikroskobu ile baktığımızda yaprak hücrelerini görebiliriz. Bu hücrelere elektron mikroskobu ile baktığımızda ise hücrelerin organellerini inceleyebiliriz.

Ağaçlardan karıncalara, kuşlara, çimenlere kadar birçok canlının hücrelerden yapılmış olduğunu artık biliyorsunuz. Yaşamlarını tek bir hücre olarak sürdüren bir hücreli canlılar ve çok sayıda hücreden meydana gelmiş çok hücreli canlılar vardır. Örneğin amip, öglena ve terliksi hayvan bir hücreli canlılardandır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler ve mantarlar ise çok hücreli canlılardır.

Biçim ve görev farklılıklarına rağmen tüm hücrelerde üç temel yapı vardır. Bu yapılar dıştan içe doğru hücre zarı, sitoplazma ve çekirdektir. Bitki hücrelerinde hücre zarının etrafında hücre duvarı bulunur. Bu üç temel yapının görevi; Hücrenin büyümesini, gelişmesini ve çoğalmasını sağlamaktır. Şimdi bu bölümleri inceleyelim.

HÜCRE ZARI
» Hücreyi çepe çevre sararak şekil kazandırır.
» Canlı, esnek ve saydamdır.
» Hücre sitoplazmasının dağılmasını önler.
» Seçici geçirgendir.
» Kendisine gerekli olan maddelerin (besin ve oksijen) girişine, atık maddelerin (karbondioksit vb.) atılmasına izin verir.
» Hem hayvan hem de bitki hücresinde bulunur.

HÜCRE DUVARI (ÇEPERİ)
Hücre duvarı yalnız bitki hücrelerinde bulunur; hayvan hücrelerinde bulunmaz. Hücre zarını çevreleyen cansız bir yapıdır. Yapısında selüloz bulunur. Görevi: Hücreye dayanıklılık sağlamak, hücreyi dış etkilere karşı korumak ve hücrenin sınırını korumaktır.

ÇEKİRDEK
Çekirdek, hücrenin beyni gibi düşünülebilir. Çekirdek hücrenin büyüme, gelişme, bölünme, onarım ve denetim merkezidir. Genellikle hücrenin ortasında yer alır. Çekirdek içerisinde canlının kalıtsal özelliklerini taşıyan ve kromozom adı verilen yapılar bulunur. Çekirdekteki kalıtsal bilgiler hücre bölünmesi ile yeni hücrelere aktarılır. Hücrenin yaşamını sürdürebilmesi için mutlaka gerekli olan bir yapıdır. Çekirdeği çıkarılan hücre yaşayamaz, bir süre sonra ölür. Birden fazla çekirdeği olan hücreler olduğu gibi çekirdeği olmayan hücreler de vardır.

SİTOPLAZMA
Sitoplazma hücre zarı ile çekirdek arasını dolduran, içinde yaşamsal olayların gerçekleştiği yumurta akı kıvamında ve yarı saydam bir sıvıdır. Sitoplazmanın ağırlığının yüzde 80 - 95 ini su oluşturur. Canlı, renksiz ve yarı geçirgen yapıya sahiptir.


Hücrenin Keşfi

Robert Hook

Hücre kavramı ilk kez Robert Hooke (Rabırt Huk) tarafından kullanılmıştır. Hook yaptığı basit mikroskopla şişe mantarından aldığı bir kesiti inceleyerek bal peteği gibi gördüğü her boş odacığa hücre adını vermiştir. Aslında şişe mantarı ölü bir yapıda olduğuna göre Hook’un gördükleri canlı hücreler değildi. Daha sonra yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda hücrenin boş bir odacık olmadığı, canlının yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştiren yapıları içerdiği görülmüştür.

Antoni van Leeuwenhoek

Mikroskopla canlı hücreleri inceleyen ilk kişi ise Antoni van Leeuwenhoek (Anton van Lövenhuk)’tur. Lövenhuk 16.yüzyılda yaşamıştır ve asıl mesleği kumaş alım satımıdır. Kumaşları incelemek için merceklerden yararlanmış, sonra merceklere olan ilgisi giderek artmıştır. Boş zamanlarında mercekleri kullanarak daha çok büyütme yeteneğinde olan ve adına mikroskop denilen bir alet geliştirmiştir. Leeuwenhoek gölden aldığı suyun bir damlasını mikroskobunda incelediğinde kendisini bambaşka bir dünyada bulmuştur. Burada gördüğü çok sayıda küçük bir hücreli canlı onu şaşırtmıştır. Leeuwenhoek’un bu keşfine kadar bir hücreli canlıların varlığından kimsenin haberi yoktu. Mikroskobun bulunuşu ve tek hücreli canlıların keşfi, biyolojide büyük gelişmelere yol açmıştır. Mikroskopların geliştirilmesi ile hücreler daha da ayrıntılı şekilde incelenmiştir.

yorum yaz

Benzer İçerikler
HÜCRE BÖLÜNMESİ KONU ANLATIMI 7.Sınıf
MİTOZ VE MAYOZ ARASINDAKİ FARKLAR
MİTOZ BÖLÜNME KONU ANLATIMI 7.Sınıf
MAYOZ BÖLÜNME KONU ANLATIMI 7.Sınıf
HÜCRE ORGANELLERİ ve ORGANELLERİN GÖREVLERİ
BİTKİ VE HAYVAN HÜCRESİ ARASINDAKİ FARKLAR
HÜCREDEN ORGANİZMAYA Tek Hücreden Çok Hücreli Canlılara
HÜCRE ORGANELLERİ ve GÖREVLERİ TEST ÇÖZ

7.Sınıf Fen Bilimleri » Hücre ve Temel Kısımları Konu Anlatımı için yapılan yorumlar


İsimsiz Gerçekten harika bir site çok güzel.

Nehir Akılı Harika sınavı gectim 100/100 yaptım.

7A Harika sınavlarda çok yardımcı oldu sayesinde 100 aldım.

cansu harika sınavlarda yardımcı olur

fantastik çocuk çok güzel bir site 6.sınıfa bomba gibi başlayacağım

HARİKA tek kelime ile muhteşem proje ödevime yardımcı oldu tşk sanal okulum

emirhan çok güzel site buradan çalışmak keyif verici

Alihan Ersin Güzel bir site emeği geçenlerin eline sağlık kısaca hoş bir site

berna gerçekten konu anlatımları çok iyi çok beğendim. herkese tavsiye ederim. süper ve şahane bir site.

Arda G. Çok yararlı bir site. Emeği Geçen Herkese Teşekkürler...

Alper A. Bu site çok yararlı yazılıya çalışmam için çok güzel konu anlatımı ve testler var. Bu siteyi yapanlara çok teşekkür ediyorum.

pelin gerçekten muazzam bir site herkese tavsiye ederim TEŞEKKÜRLER

Anonim Çok güzel yazmışsın yarın sınavım var umarım yüksek alırım yeniden ellerine sağlık

beratgulsum bu site çok güzel herkese tavsiye ederim sınavdan 91 aldım emeği geçen herkese teşekkür ederim.ALLAH razı olsun

çalışkan kız bu site harika yazanın ve emeği geçen herkese teşekkürler sınavlarda çok yardımcı olan biR site herkese tavsiye ederim :)

ezgi Fen Dostu çok güzel bir konu anlatımlı herkese tavsiye ederim çok sağ olun SANAL OKULUM

Busenaz Araştırma ödevime çok yardımcı oldunuz.Teşekkür ederim.

eylül çok güzel bir konu anlatımlı herkese tavsiye ederim çok sağ olun SANAL OKULUM

Fen Dostu iyi olmuş neredeyse okuldaki kadar güzel anlatmışlar yazanın ellerinden öpüyorum :D

seda bence çok güzel olmuş sınavdan normalde 70 80 alırken 98 aldım 1.sınavda 95 2.sınavda 100 3.sınavda 98 aldım kim kurduysa teşekkürler

tarz Siteye bayıldım size de tavsiye ederim takipteyim

ismini vermek istemeyen öğrenci bu site çok iyi diğer derslerde olsa süper

Dilara çok güzel ellerinize sağlık sizin sayenizde 100 aldım

naber ödevime yardımcı oldu

ssss bu siteye bayıldım çok güzel.sınavlarıma yardımcı oluyor.umarım yakında daha çok bilgi eklenir.

aycansiteyi yapana helal olsun sınavıma yardım etti inşallah sizede yardımcı olur

boşverkonu anlatımı süper yeni müfredata göre :)

SevimliÇok güzel bayıldım ★★★★

gayoootest var canım bi siteye bakarken bi incelesen [sözüm akıllı kıza].

sinembence güzel yarınki sınavım için gerekliydi

125Çok iyi bide deneyler oldu mu tam olacak

akilli kiztest yok mu? ama test olmasa da süper bir siteee

Anasayfa | İletişim
Copyright © 2012-2022 SanalOkulumuz.com - Bu internet sitesinin kullanıcıları SanalOkulumuz.com Kullanıcı Sözleşmesi, Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar.
SanalOkulumuz.com Dersane, kurs veya özel ders eğitimi alan veya alamayan ilköğretim 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. Sınıf öğrencileri için Matematik, İngilizce ve Fen ve Teknoloji dersleri ile ilgili konu anlatımları, online testler, çözümlü sorular vb. eğitim kaynakları ile teog sınavı ve okul sınavları için yardımcı içerikler barındırmaktadır.
Paylaş