BESİN VE TEKNOLOJİ

Teknolojinin gelişmesiyle gıdalardaki çeşitlilik artmıştır. Son yıllarda markete gittiğimizde yüzlerce besin çeşidiyle karşılaşıyoruz. Hatta bazılarını ilk defa görüyoruz. Besinlerin bu şekilde raflarda uzun süre kalabilmesi için bazı katkı maddeleri ekleniyor. Bu yolla gıdalar renk, görünüş, koku, tat, dayanıklılık ve pratik kullanım açısından cazibe kazanıyor. Kullanılan katkı maddesi miktarının da uluslar arası standartlara uygun olduğunun yetkili kurumlarca kontrol edilip onaylanması gerekir.

Besin ve Teknoloji

Alışveriş sırasında öncelikle paket üzerinde bulunan gıda içerikleri ile ilgili bilgilere bakmalıyız. Paket üzerinde bulunan son kullanma tarihini de kesinlikle kontrol etmeliyiz. Son kullanma tarihinin dolmasına çok az süre kalmış veya son kullanma tarihi dolmuş ürünleri satın almamalıyız.

Ürünlerin üzerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının üretim ya da ithalat izni ile Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) işaretini görmek bize güven verir. Örneğin; et ürünlerinde kontrol edildiğine dair bir damga bulunmalıdır. Besin alırken mümkün olduğunca taze, doğal ve az işlemden geçmiş olmasını tercih edelim.

Aldığımız meyve ve sebzeleri uzun süre bekletmeden, bol su ile yıkayarak taze taze yemeliyiz. Meyve ve sebzeleri yıkadıktan sonra bekletmek de doğru değildir. Kullanacağımız zaman doğramadan önce yıkamalıyız. Turfanda meyve ve sebzeler yerine o mevsimin meyve ve sebzelerini yemeyi tercih etmeliyiz. Besinleri dondurarak, tuzlayarak, konserve yaparak ve kurutarak saklamalıyız.

yorum yaz

Benzer İçerikler
BESİNLERİN SİNDİRİMİ
DİŞLERİMİZ ve GÖREVLERİ » Besinlerin Sindirimi
VÜCUDUMUZUN BİLMECESİNİ ÇÖZELİM TEST ÇÖZ
BESİNLER ve DENGELİ BESLENME TEST ÇÖZ
VÜCUDUMUZUN BİLMECESİNİ ÇÖZELİM Doğru & Yanlış Soruları 5.Sınıf
Vücudumuzun Bilmecesini Çözelim Boşluk Doldurma Soruları 5.Sınıf

Fen Bilimleri Konu Anlatımları Besin ve Teknoloji konu anlatımı için yapılan yorumlar


Bilge Gayet yararlı bir site bütün 5. sınıflara öneriyorum nerdeyse bütün konu tekrarlarını burdan yapıyorum.

ceren öğretmenin anlattıklarının yarısı bile etmez olsun güzel site beğendim evinde interneti olan herkese bu siteyi kullanmalarını tavsiye ederim keşke biraz daha ekleselerdi güzel olurdu neyse işime yaradı ya o yeter dediğim gibi güzel site tavsiye ederim az çok beğeneceğinize eminim...

Aliye öğretmenimin öğrettikleriyle aynı şekilde anlatılmış

Aylamükemmel bir site okulda öğrendiklerimizi destekliyor

ardaçok güzel bir site tavsiye edilecek gibi bir internet sitesi vallaha facede paylaşçam kim yapmışsa eline sağlık emeğe saygı ve sınav olacağı zamanlar hep burayı açarım ama bir sorun var bazı istediğim cevaplar yok yani demek istediğim bir soru yeri hazırlasanız da bilemediğimiz ve bulamadığımız soruların cevaplarını girsenizde daha iyi olur ama yapamazsanız sorun değil çünkü gene güzel site

sinem merveçok iyiymiş çok işime yaradı

ahmetkısa ve özetle yazılmış

hüseyindeneyemedim ama çok işime yarayabilir

yarengerçekten çok güzel bir sayfa çok yardımcı oldu bana hazırlayanın eline sağlık herkese öneriyorum.. :)

sinem merveçok iyiymiş çok işime yaradı

Anasayfa | İletişim
Copyright © 2012-2022 SanalOkulumuz.com - Bu internet sitesinin kullanıcıları SanalOkulumuz.com Kullanıcı Sözleşmesi, Gizlilik Politikası ve Çerez Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar.
SanalOkulumuz.com Dersane, kurs veya özel ders eğitimi alan veya alamayan ilköğretim 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. Sınıf öğrencileri için Matematik, İngilizce ve Fen ve Teknoloji dersleri ile ilgili konu anlatımları, online testler, çözümlü sorular vb. eğitim kaynakları ile teog sınavı ve okul sınavları için yardımcı içerikler barındırmaktadır.
Paylaş